Vydejte se do Malé Skály

Malá Skála je dnes rušným centrem cestovního ruchu a v sezoně jí projdou či projedou denně stovky lidí všech generací. Je to totiž místo, kde se koncentrují přírodní i historické památky a dobré dopravní možnosti.

Pár slov k historii

Obec Malá Skála vznikla až v roce 1953 spojením několika menších osad, zejména Malé Skály (zámek a kaple), Vranova 1. (oblast Boučkova statku), Vranova 2. (pravý běh Jizery u silnice na Frydštejn), Labe (u odbočky na Sněhov) a další.

Území bylo osídleno již dávno, protože kolem Jizery procházela kupecká stezka. Do historie však obec vstupuje až ve 14. století, kdy vznikla osada Vranov. Někdy po roce 1420 byl postaven hrad Vranov, jehož roli pak převzala tvrz a později zámek Malá Skála.

Malá skála 1

Důležitý byl rok 1802, kdy koupil zdejší panství textilní průmyslník František Zachariáš Römisch z Mikulášovic u Šluknova. Ten hrad a skalní hřeben proměnil v přírodní park s památníky na různé osobnosti, Pantheon. Römisch se zasloužil nejen o krajinu, ale i o školy a podobně.

Pantheon

Skalní hrad Vranov Römisch změnil výstavbou novogotického letohrádku v podobě kaple. Do zřícenin hradu nechal postavit různé památníky, třeba na Jiřího z Poděbrad, Karla IV. atd. Zřejmě upravil i zříceninu samotnou, protože trosky hradu vestavěné do skalních věží by byly bez úpravy nepřístupné. Hrad tvořily části kamenné, ale i dřevěné, po nichž zbyly záseky a také na nejvyšších místech drážky v podobě cimbuří, které ovšem sloužilo k vodorovnému položení trámů jako základ stavby.

Malá skála 2

Památky

Obec má několik významných památek, ať jsou to již zmíněný hrad, zámek se zámeckou kaplí nebo Boučkův statek z roku 1813. Trochu zapomínán je nad obcí lesní hřbitůvek také z roku 1813, kde je pohřben F. Z. Römisch, jeho bratr a také zdejší rodačka Jarmila Glazarová, významná česká spisovatelka.

Doprava

Malá Skála má vynikající dopravní spojení na silnici E65 od Turnova do Železného Brodu a dalšími od Hodkovic a Liberce. Obec leží na železniční trati také z Turnova do Železného Bodu a dál do Semil či Tanvaldu.

Cestovní ruch

Jak bylo řečeno, obec je velkým rekreačním centrem, které nabízí vše nejen k ubytování od hotelů po možnost postavení stanů, ke stravě od restaurací po jednoduchá občerstvení, ale i další obchody a možnosti k zábavě. Cestovní ruch se tu soustřeďuje k Jizeře. Na ostrově vytvořeném řekou a mlýnským náhonem je kemp s restaurací a u Boučkova statku je malé informační centrum.

Malá skála 4

Malá Skála turistická

Turistika má v obci zelenou. Obec je východiskem mnoha turistických tras, nejfrekventovanější je asi červená na Pantheon a na Frydštejn. Zelená nás dovede na rozhlednu Kopanina, modrá na skalní město Drábovna, jiná zelená na hrad Zbirohy, červená na Besedické skály s Kalichem, modrá pod Suché skály a žlutá podél Jizery do Líšného.

Malá Skála cykloturistická

Obcí prochází důležitá cyklotrasa Greenway Jizera, od hlavní křižovatky cyklotras pak další směrem na Besedice a Zbirohy, dál pak na Turnov a Dolánky. Na druhé straně řeky pak vede trasa na Kopaninu. V obci je možno si zapůjčit nejen horské kolo, ale i koloběžku a poznat tento kraj z jiného pohledu.

Malá Skála vodácká

Vodáci zde mají vše, co potřebují. Ostrov je častým místem přenocování na delší trase, ale je zde několik možností si půjčit nejen loď, ale i raft s možností odvozu do místa startu či z cíle trasy. Zlomovým bodem je zde jez, který má propust uprostřed. Zdvižená voda Jizery pak nabízí příjemné místo ke koupání ve Žluté plovárně.

Malá skála 3

Malá Skála horolezecká

Horolezci asi dobře znají Suché skály s asi 20 věžemi, které nabízejí výstupy všech obtížností. Pak jsou zde lezecké terény na Drábovně, na Zbirohách a podobně. V obci ve sportovní hale je cvičná horolezecká stěna.

Malá Skála pro všechny

Boučkův statek nabízí i galerií Josefa Jíry. Pro další sportovní aktivity je tu například bowling v hotelu Jizera i s víceúčelovým hřištěm, lanové centrum, sportovní areál se sportovní halou a sousedním tenisovým areálem.

Malá Skála leží na severu Českého ráje, ovšem je to ráj sám pro sebe, pro údolí Jizery a skalnaté vrchy a lesy kolem, pro krásu přírody a výsledků práce lidských rukou. Je to místo, na které se zkrátka nezapomíná.


Tagy: