Tipy na výlety v Česku

Rádi byste cestovali, ale nemáte žádný tip, kam na výlet v Česku. A co třeba České Švýcarsko?

České Švýcarsko

Je to název pro oblast obou břehů řeky Labe mezi Děčínem a německou Pirnou. Patří do celků Labské pískovce a Děčínská vrchovina. Je to oblast tvořená kvádrovými pískovci, které vznikaly na dně dávného moře koncem druhohor.

Mezi nejznámější a nejvíce navštěvovaná místa této oblasti patří Pravčická brána a soutěsky Hřensko, to jsou dobré tipy na výlet.

  • Soutěsky Hřensko

Soutěsky Edmundova (Tichá) a Divoká jsou přístupné pouze jízdou na pramici po řece Kamenici. Je to romantická plavba a zároveň asi největší atrakce této oblasti

Ale již samotná cesta k soutěskám je velmi zajímavá. Vede podél řeky, skalami a skalními tunely, přecházíte řeku přes lávky.

K soutěskám vede několik různých cest:

  • Hřensko proti proudu řeky Kamenice.
  • Mezní louka – modrá značka ke Strži, žlutá značka k Divoké soutěsce.
  • Mezná – po zelené značce k Meznímu můstku, po žluté značce k Edmundově soutěsce.
  • Růžová – od hájenky po zelené značce na Mezní můstek, po žluté značce k Edmundově soutěsce.

Edmundova soutěska měří 960 metrů, jízda na pramici trvá asi 20 minut a Divoká soutěska 450 metrů a plujete zhruba 15 minut.

  • Pravčická brána 

Pravčická brána je symbolem Národního parku České Švýcarsko a zároveň je to největší sklaní most v Evropě, který má úctyhodné rozměry (výška otvoru je 16 m, rozpětí oblouku u dna je 26,5 m a most má šířku 8 m).

Procházka nabízí tři odlišné vyhlídky, které nabízejí jedinečný a neopakovatelný pohled na okolní krajinu.

První vyhlídka je přímo pod skalním mostem.

Druhá vyhlídka vám ukáže Pravčickou bránu v celé své kráse. Ukáže se vám také zámeček Sokolí hnízdo, kde se nachází nejen pohostinství, ale i informační centrum a galerie. K této vyhlídce se dostanete odbočkou, která vede vzhůru po kamenných schodech s železným zábradlím.

Třetí vyhlídka nabízí výhled na panorama Dlouhodolských stěn a ucelený obrázek celé krajiny.