Rožnov pod Radhoštěm je jedním z míst, která patří do zlatého pokladu našich turistických cílů. Město má necelých 17 tisíc obyvatel a leží v údolí podél řeky Bečvy a je východiskem do Moravskoslezských Beskyd na severu a do Hostýnsko-vsetínské hornatiny na jihu.
Kdysi zde stávalo dřevěné malé městečko využívající výhodnou polohu na kupecké stezce, dnes je to moderní město plné průmyslu, ale také památek a zajímavostí.
Například zde byly díky dobrým klimatickým podmínkám od roku 1820 lázně, dnes z nich ale zbyl park a lázeňská budova.
Synonymem města je dnes ale skanzen, založený již v roce 1925. Dnes se nazývá Valašským muzeem v přírodě a přestěhovaly se sem nejen objekty z města, ale i z širého okolí. Různých staveb jsou zde desítky a jsou soustředěny do třech okruhů s názvy Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina.
Nejstarší objektem ve skanzenu je asi v roce 1928 sem přestěhovaná valašská hospoda z roku 1660, ze samotného města, kde musely staré budovy ustoupit nové výstavbě, to je přímo z náměstí dřevěná radnice z roku 1770 a roubený Billův dům z roku 1750. Některé budovy jsou ale kopií, například fojtství z Velkých Karlovic a kostela podle plánů kostela ve Větřkovicích, který vyhořel.
Ve skanzenu nejde jen o budovy, ale i o vybavení a také některé movité památky, jako třeba kostelní plastiky Madony s dítětem z 16. století a obraz světic Anny a Marie ve valašských krojích od Františka Hlavici.
Novodobou záležitostí je hřbitůvek kolem kostelíka, tzv. Valašský Slavín, Jsou zde náhrobky portášů, fojtů a litinové kříže z litiny a pohřbeny jsou zde i některé významné osobnosti kraje, ať to jsou například zakladatelé muzea sourozenci Jaroňkové, sběratel Miloš Kulišťák, hudebního skladatel a sběratel písní Jan Nepomuk Polášek, tak i Emil Zátopek a další.
Největší kouzlo muzea ale není v tom, že tu jsou staré dřevěné domy, ale že muzeum žije svým vlastním životem. Na stráních se pasou ovce, mlýn klape, v troubě se pečou buchty a podobně. Současně se v areálu koná bezpočet folklórních akcí, které připomínají nejen různé svátky a zvyky, ale také se tu představují mnohé folklórní soubory nejen místní, ale i z dalších krajů republiky a i celého světa. Žádný den tu není jako včera a zítra tu nebude jako dnes.
Rožnov pod Radhoštěm je nástupním místem na několik vrcholových bodů a významných míst, je to zejména Radhošť a Pustevny (pěšky 13 km, cyklo 16 km), Velký Javorník (10 km), Huštýn (13 km), přehrada Bystřička (13 km), rozhledna Bůřov (8 km), Tanečnice (11 km) a Soláň (16 km).