Objevte krásu Kapverdských ostrovů

Pokud toužíte po exotické dovolené, jsou pro ni ideálním místem Kapverdské ostrovy. Panuje zde po celý rok příjemné teplé počasí, ale žádná spalující vedra. V hlavní sezóně od června do září je zde stále teplota maximálně 28°C a téměř neprší. Největším lákadlem jsou zdejší nádherné bílé pláže, které se táhnou kilometry po pobřeží a unikátní podmořský svět. Ve vodě, ale i na plážích se můžete setkat i s mořskými želvami a nedaleko pobřeží můžete zahlédnout i velryby.

Kde Kapverdy leží?

Jedná se o souostroví ležící v Atlantském oceánu zhruba 600 km od západního pobřeží Afriky. Souostroví tvoří deset hlavních ostrovů převážně obydlených a řada menších ostrůvků. Kapverdy získaly svůj název odvozením od západoafrického poloostrova Zelený mys, co je ve francouzštině Cap-Verf. Úřední řečí je na Kapverdách ovšem portugalština, což je důsledek někdejší kolonizace. Místní obyvatelé hovoří ale většinou kreolštinou, která je odvozena z portugalštiny.

Minulost Kapverd

Kapverdy bývaly v minulosti portugalskou kolonií. Sloužily jako zásobovací stanice při plavbách Portugalců do Indie a také jako překladiště otroků vyvážených ze západní Afriky. Město Mindalo na ostrově Sao Vicente byl vhodným místem na doplňování uhlí a dalších zásob pro velrybářské a transatlantické lodě. Ke konci 20. století začaly Kapverdy objevovat cestovní kanceláře. Postupně zde vyrostlo několik hotelů a u turistů se tento ráj v Atlantiku těší stále větší oblibě.

Které ostrovy lze doporučit?

K nejnavštěvovanějším patří ostrov Sal, a to i proto, že je zde mezinárodní letiště. Kromě bílých pláží jsou zdejší zajímavostí pozůstatky po těžbě soli, proto Sal (portugalsky „sůl“). Exoticky působí bílé písečné pláže a turisty lákají i příznivé podmínky pro vodní sporty. Atrakcí ostrova je jezero Salinas na severovýchodě ostrova, jehož zvláštností je velký obsah soli ve vodě.

K oblíbeným patří také ostrovy Boavista nebo Sao Vicente, na němž se nachází městečko Mindelo. Je to druhé největší město Kapverd a centrum veškerého dění na souostroví. V únoru se sem jezdí na každoroční festival, který je rejem pestrobarevných kostýmů a roztodivných masek.