Kutná Hora: město se stříbrnou historií

Kutná Hora

Kutná Hora má dnes necelých 21 tisíc obyvatel a patří mezi středně velká města republiky, ovšem v minulosti byly časy, kdy stála na druhém místě za Prahou. Již jméno dává na vědomí, co bylo hlavním popudem k založení města, a to kutání, tedy dolování stříbra.

Krátce z historie – vzestup

První doložená těžba, alespoň podle ražených peněz v nedalekém Malině, tu probíhala na konci 10. století, kdy území patřilo Slavníkovcům. Dost možná jejich ražba přesvědčila knížete Boleslava, že mu Slavníkovci přerůstají přes hlavu a je potřeba udělat rázný krok. V roce 1142 byl v Sedlci založen cisterciácký klášter, není pochyb, že právě v místech, kde se dalo těžit stříbro.

61 KH sv. Jakub

Po roce 1260 se již mluví o těžbě stříbra, za Přemysla Otakara II. měla osada jméno Stará kutna (Cuthna antiqua), kolem roku 1290 však nastala “zlatá horečka” a horníci zde založili město Mons Cuthna (Hory kutné), které se stalo královským. V roce 1300 soustředil Václav II. všech 30 mincoven v Čechách pod jednu střechu ve Vlašském dvoře a začal razit pražský groš. Město se současně opevňovalo, což se osvědčilo v letech 1304 a 1307, kdy město chtěl dobýt římský král Albrecht II., tolik ho zdejší bohatství lákalo.

Krátce z historie – pád

Město rostlo, stavěly se honosné stavby. Jenže v polovině 6. století, kdy se muselo pro rudu do stále větších hloubek, se těžba prodražovala. Pak se ještě do Evropy dostalo laciné stříbro z Ameriky, takže po 30leté válce nebyla již těžba obnovena. Pokusy o těžbu neustávaly, ale až za 2. světové války němečtí okupanti zahájili těžbu olovněných a zinkových rud, těžba ustala v roce 1991.

61 KH Pred jezuitkou koleji

Nástup nové doby

Po skončení těžby nastal ústup ze slávy, nástup průmyslové revoluce byl pozvolný, první byla v roce 1774 kartounka a roku 1812 tabáková výroba v Sedlci ve zrušeném klášteře. Pro život ve městě byla důležitá vojenská posádka a střední vrstva řemeslniků a obchodníků. Východní část města v roce 1823 poškodil požár, na větší budovatelské kroky nebylo peněz. Město nechalo opravit chrám sv. Barbory (1905 slavnostní vysvěcení). Ani 1. republika neznamenala nějaký vzestup, Kutná Hora byla především městem památek. Přesto se postavilo Tylovo divadlo, průmyslová škola, okresní úřad (bývalý), ale i činžovní domy a podobně.

Kutná Hora památková

V roce 1995 byla Kutná hora zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, proudí sem tisíce turistů z celého světa a chodí městem. Je škoda, že jsou místa, která se ještě nepodařilo zrekonstruovat.

Z památek můžeme jmenovat především chrám sv. Barbory, sousední hřbitovní kapli s kostnicí a jezuitskou kolej. Jdeme-li dál po okraji města, dojdeme k Hrádku s Českým muzeem stříbra s vstupem do dolů, a dál k chrámu sv. Jakuba a k Vlašskému dvoru s Muzeem Odhalení tajemné tváře Kutné Hory a galerií F. Jeneweina. Přes Havlíčkovo náměstí projdeme na Palackého náměstí s Alchymistickým muzeem, Muzeem kostek LEGO a IC.

61 KH Palackeho namesti

V Tylově ulici stojí České muzeum stříbra- Tylův památník. Brandlovou ulicí dojdeme ke kostelu P. Marie na Náměti, nejstaršímu kostelu ve městě. Kolem památné lípy a ulicí Na lávkách a přes Anenské náměstí a Andělskou ulici dojdeme k voršilskému klášteru a kostelu Nejsv. Srdce Páně. Pak stoupáme ulicí Jiřího z Poděbrad přes Václavské náměstí ke Kamennému domu s muzeem. Projdeme vlevo Lierovou ulici a Husovou ke Kamenné kašně. Tak jsme si prošli hlavní památky města, na mnohé se však nedostalo, třeba budovu ZUŠ (Knížecí dům) s gotickým portálem a dřevěným stropem v patře.

Sedlec

Severovýchodně od centra města stojí bývalý sedlecký klášter. Jeho chrám je gotický, ovšem prošel přestavbou G. Santiniho v tzv. barokní gotice. Říká se o něm, že je to největší chrám v Čechách mimo Prahu. Kousek dál stojí hřbitov s gotickou stavbou kostnice.

61 KH Kamenna kasna

Malín

Ke Kutné Hoře patří i dále ležící Malín, kde najdeme kostelní stavby, které zřejmě ve svém základu pamatují Slavníka jeho v roce 995 vyvražděnou rodinu.

Další akce a atrakce Kutné Hory

Dnes Kutná hora není jen město památek, ale i městem kultury, k pravidelným akcím patří třeba dubnové Probouzení Kutné Hory, červnové akce Kutnohorské léto, Mezinárodní hudební festival a Královské stříbření, červencové Creepy Teepee a Oslava svátku sv. Jakuba, v srpnu Kaňkovský hornický jarmark a další.

K novodobým atrakcím patří zejména nejdelší bobová dráha v Čechách. Pak tu je řada sportovišť, jako sportovní hala, plovárna, plavecký bazén, zimní stadion, ale i půjčovna kol.

Kutná Hora na závěr

Žádný článek není tak dlouhý, aby zcela popsal Kutnou Horu, chce to zkrátka přijet jednou, dvakrát, třikrát, a je stále co objevovat, co obdivovat, ale i k čemu se stále vracet.


Tagy: