Kouzelná Bretaň

Na mapě Francie najdete Bretaň na západě jako poloostrov vybíhající do Atlantiku. Bretaň je jedním z 13 francouzských regionů, žije zde zhruba 3 milióny obyvatel a hlavním městem je Rennes. Charakteristické je drsné pobřeží i klima.

Toto prostředí formovalo i zdejší obyvatele, o kterých je známo, že jsou to velice hrdí lidé, kteří udržují svůj specifický jazyk a tradice tanců, krojů a lidových zvyků. Pověstná je jejich samostatnost až tvrdohlavost.

Historie

Četné archeologické nálezy svědčí o přítomnosti pravěkých lidí již v období paleolitu. V lese u Le Méneku je paleolitická hrobka z roku 4700 př. n.l., která je nejstarší dochovanou stavbou v Evropě. Z doby neolitu pochází kamenné řady v okolí Carnacu a Le Ménecu, které jsou světovým unikátem.

Ve středověku byla Bretaň římskou provincií. V roce 1514 byla připojena k Francii a v r. 1532 byla vyhlášena trvalá unie Bretaně a francouzské koruny.

Zajímavosti

Hlavním lákadlem je zdejší pobřeží, které je plné tajemných vysokých skalnatých útesů a velkolepých majáků. Zajímavé jsou ovšem také slavné kamenné menhiry u Carnacu, úžasné středověké hrady, opevněná středověká města se svými přístavy, nebo impozantní kláštery. Typické jsou obrovské rozdíly mezi přílivem a odlivem, kdy rozdíl dosahuje až 10 metrů. K Bretani také neodmyslitelně patří lodě a rybáři. V přístavech si můžete koupit čerstvé ryby a zdejší slávky, ústřice a humři patří k vyhlášeným francouzským pochoutkám.

Legendy a mystika

Každé místo je opředeno legendou či mystickým příběhem. Známý je například Broceliandský les, kde údajně vznikla legenda o Excalibru a o zdejším jezeru se traduje, že je v něm stále Jezerní paní. Papírky s tajnými přáními místních i turistů je neustále ověnčen Merlinův hrob.

Co stojí za poznání

Nejlépe poznáte Bretaň při cestách na kole. Kochat se budete nejkrásnějšími mysy na světě a krásnými výhledy na oceán, ve venkovských hospůdkách ochutnáte úžasné palačinky z pohankového těsta zvané galetty, které zapijete znamenitou místní kořalkou. Na cestách jinými dopravními prostředky můžete navštívit Rennes s typickými hrázděnými domy a jedinečnými parky a zahradami. Vlakem můžete odtud být za hodinu v proslulém přístavním městě St. Malo. Architektonické památky nabízí městečko Dinan, nebo turisticky atraktivní Carnac, zejména díky desítce tisíc menhirů. Chcete-li se nechat okouzlit a zapomenout na čas, navštivte městečko Quiberon s jeho úchvatnými vysokými útesy a proslulými karamelárnami.


Tagy: