Kontrasty francouzského Cannes

Kouzlo francouzského města Cannes je rafinovaně namíchaný koktejl filmu, gurmánských zážitků, rušných ulic, nočního života a pohody na prosluněné Riviéře. Filmová magie čaruje ve městě dvanáct dní, obvykle v květnu každého roku. Osmdesát kroků známých filmových hvězd po červeném koberci sledují čtyři tisíce novinářů a 250 tisíc návštěvníků.

maxresdefaultZdejší festival je něco jako továrna na sny. Můžete zde zažít opravdu všechno, ovšem abyste měli ucelenou představu, musíte vidět jak snobství bez hranic, tak i opačnou realitu, kdy můžete na promenádě hodit do klobouku pár mincí potulným muzikantům, nebo se přidat k partičce seniorů hrajících na plácku nedaleko paláce oblíbený pétanque.

Festival CannesPokud se otočíte zády k moři a přejdete dva tři bulváry, promění se Cannes v naprosto jiné město s obyčejnými lidmi, maličkým starým městem Le Sequet či se sousedním trhem Forville. Na tomto tržišti ucítíte všechny čerstvé vůně a chutě Provence. Přijdete-li sem v poledne, kdy mají už všichni své nákupní koše napěchované, můžete místo jednoho pugétu dostat dva a poslední rybu zadarmo.

Cannes se vyznačuje typickým středomořským podnebím a mírnými zimami. Na pozadí města jsou zasněžené vrcholky hor, ve městě se můžete procházet palmovými promenádami a okolí připomíná po celý rok rozkvetlou voňavou zahradu. Přímo uprostřed města se můžete kochat pohledem na jednu z nejpůsobivějších zátok na celém Azurovém pobřeží. Pak se vydáte po bulváru směrem k přístavu Palm Beach a zastavíte se na místě původního festivalového paláce, kde v roce 1946 odstartovala tradice zdejšího festivalu. Když se v roce 1983 otevřel nový palác, tento původní byl po demolici nahrazen moderním hotelem Marriot s kasinem.

cannes

Ze starého přístavu se pak můžete vydat na výlet přívozem, který přepravuje zájemce každou hodinu na nedaleké ostrovy. Za pár minut se ocitnete v jiném světě, v neporušené přírodě, na promenádách zastíněných eukalypty a piniovými háji a lemovaných maličkými plážemi. Na dalším ostrově se můžete oddávat klidu a rozjímání spolu s mnichy, kteří zde v circerciáckém opatství dobrovolně a spokojeně žijí v chudobě. Vystačíte si s tím nejnutnějším na několik dní asketické řehole. Za 10 eur zde můžete strávit víkend nebo celý týden očišťující duševní kůry.


Tagy:  ,