K létu patří výlety a cestování – zkuste to vlakem

Cestovat vlakem je jednou z možností, jak uskutečnit výlety po Evropě a ještě ušetřit značné množství financí. Pamatujte si, že není vlak jako vlak. Zatímco některé budí hrůzu, jiné jsou rychlé, pohodlné, čisté a dostanete se s nimi téměř všude. Jako bonus ještě poznáte okolí, kam právě cestujete, protože můžete z okna sledovat úchvatné scenérie či navázat rozhovor s cestujícími. Večer si můžete zase schrupnout a cesta vám uteče rychleji.

Pravdou je, že letecká doprava je dnes dostupná téměř všem a cenová relace letenek se dnes mnohdy vyrovná obědu v lepší restauraci. Vlaky byly proto zahnány do ústraní, přitom je to velká škoda. V létě si cestování můžete parádně užít právě díky vlakům. A že máte sebou dva velké cestovní kufry, vůbec nevadí. Můžete si je nechat poslat jako spoluzavazadlo a u sebe mít třeba jen kabelku či batůžek s nejdůležitějším.

 

Jak koupit jízdenky na vlak?

Jízdenky můžete koupit u pokladny v železniční stanici, přímo ve vlaku anebo online, což je snadné a navíc můžete získat i levnější jízdenky, protože mnohé z nich jsou v různých akcích a ušetříte si tak až desítky procent. Jízdenku si pak jednoduše vytisknete. Budete-li chtít opravdu za jízdenky ušetřit, hledejte ty, které jsou v akci a klidně je i dělte. To znamená, že nekoupíte jízdenku na celou trasu, ale pouze do vybrané oblasti a pak další navazující.

Možností jak ušetřit cestováním vlakem existuje více. K té další patří kartičky. Ty se však vyplatí, pokud vlakem hodláte cestovat častěji. Jestliže si cestovní zavazadla pošlete a nebudete je tahat osobně, můžete na cesty klidně vyrazit polehku jen s koženou kabelkou, doklady a mikinou přes rameno. I občerstvení je možné koupit ve vlaku a kupodivu je dobré a ceny přijatelné.

Líná pusa hotové neštěstí

Občas se stane, že jedete vlakem, který má zpoždění, ale děsíte se, abyste stihli další spoj na něj těsně navazující. V této situaci běžte jednoduše za průvodčím a zeptejte se ho. V některých situacích je v jeho moci zařídit, aby na vás navazující spoj počkal – patrně v tom nebudete sami. A pokud vám spoj přeci jen ujede a ten den již další nepojede, máte právo na taxíka, který hradí dráhy.