V datové schránce vyberete poštu, i když jste na cestách

Chcete-li ušetřit mnoho času a zbavit se starostí s běháním po úřadech, zařiďte si datovou schránku. Je to skvělá služba, která je pro státní instituce a právnické osoby povinností, ale pro fyzické osoby je dobrovolná. Vyžaduje to návštěvu pouze jedné instituce, a to buď úřad nebo poštu s Czech Pointem, kde se podává žádost o zřízení datové schránky. Pracovník žádost vyplní podle vašeho občanského průkazu a vy obdržíte potvrzení, že vám datová schránka byla zřízena.

Přihlášení

Potvrzení bude obsahovat identifikační číslo vaší datové schránky (ID), které se skládá ze sedmi alfanumerických znaků. ID je neveřejný údaj a je na vás komu jej sdělíte, aby s vámi mohl komunikovat. Do dvou dnů pak obdržíte dopisem heslo ke svému ID, které lze na rozdíl od ID měnit. Pak už jen stačí otevřít v prohlížeči webové stránky „moje datová schránka“ a přihlásit se.

Cena a využití

Zřízení i provoz je zadarmo a slouží jako oficiální komunikační kanál s úřady a státní správou. Schránku lze využít pro podání daňového přiznání, komunikaci se zdravotní pojišťovnou, sociální správou či úřadem práce. Ideální je tato služba při delším pobytu v zahraničí. Jelikož jde o oficiální komunikaci, musíte schránku pravidelně kontrolovat, nebo si můžete nastavit přeposílání zpráv do svého e-mailu.

Registrace na úřadu práce

Pokud dostanete v práci výpověď, nebo ji podáte sami a nebudete mít hned jinou práci, pak vám nezbude, než navštívit úřad práce podle místa vašeho bydliště. Doporučuje se na úřad zajít do tří pracovních dnů ode dne ukončení posledního pracovního poměru. S sebou musíte vzít občanský průkaz, doklady o skončení posledního pracovního poměru, zápočtový list, doklad o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Na úřadu budete vyplňovat žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Proč je nutné přihlášení na úřadu práce

Především proto, abyste později při žádosti o důchod mohli dokázat, že jste buď pracovali, nebo jste se pomocí úřadu práce pracovat snažili. Také proto, že při splnění podmínek budete dostávat podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce vám také může zprostředkovat nové pracovní místo nebo zařídit rekvalifikaci.